Teadmiseks

Tööfüsioterapeut vastab: miks peaks ettevõtet töötajate tervis üldse huvitama?

Meie armastatud tööfüsioterapeut ja MTÜ Füsioteraapia eestvedaja Liina Pääbo vastab sagedastele küsimustele kontoritreeningu, liikumise ja ettevõtte kohta.

Mis juhtub, kui töötaja istub terve päeva ning tõuseb vaid wc-sse minekuks või kohvi toomiseks?

Iseenesest ei ole istumises mitte midagi halba, see on meie jaoks loomulik ja tegelikult ka mugav asend. Küll aga on tuleks mõtlema hakata siis, kui istumisaega koguneb päevas nii palju, et midagi muud sinna sisse ei mahugi. Olen koolitustel lasknud praeguseks sadadel Eesti kontoritöötajatel oma päevast istumisaega kokku liita ja keskmiselt jääb see 11-13 tunni kanti. Tähelepanu tuleks pöörata sellele, et head aktiivsed asjad istumise tõttu tegemata ei jääks. Ja selleks heaks või koguni kõige paremaks asjaks on liikumine, paremal juhul koguni treening. Ka tööpäeva jooksul võiks väikeseid liikumisampse võimalikult palju teha: kõndida telefonikõnede ja väiksemate koosolekute ajal, käia trepist, minna majast välja lõunale jne.

Kuidas sellised mured ettevõtet mõjutavad?

Töötaja tervis mõjutab ettevõtet väga otseselt: kui töötaja on heas füüsilises ja vaimses vormis, siis ta ka teeb oma tööd hästi. Tundub küll vastuoluline, kuid tegelikult vähendab sobiv treening näiteks tööväsimust ja aitab võidelda kontoritöötaja levinumate probleemidega kangest kaelast kuni paistes jalgadeni.

Miks ei aita vaid siseveebi pandud liikumisjuhend?

Siseveebis või kuskil mujal “tolmu koguv” dokument võib olla väga sisukas, aga sageli ei leia see päriselus rakendust. Lahendused peavad olema sellised, millega töötajad kaasa tulevad. Osades töökohtades on vahvad töötajad, kes pauside ajal teised liikuma kutsuvad ja ise harjutusi ette näitavad, teised käivad pärast tööd koos jooksmas, orienteerumas või midagi muud tegemas, kolmandatel on olemas tervisenurk koos varbseina, mati ja muude tulede-viledega, neljandad kutsuvad treeneri kontorisse. Igale asutusele võib sobida erinev variant, kuid oluline on muuta liikumine osaks töökultuurist.

Milline on Eesti töötajate praegune olukord?

Võib-olla on mu pilt kallutatud, sest need, kelle jaoks teema ei ole üldse oluline, enda juurde tervist edendavaid spetsialiste ei kutsugi. Seega mulle tundub, et väga paljud töötajad on tublid ja leidnud enda jaoks liikumisrõõmu. Samas paljude jaoks on elukorraldus nii kiire, et trenni sinna sisse mahutada on keeruline. Aga seda võib küll öelda, et teadlikkust on üha rohkem.

Author


Avatar